Thursday, September 28

Onur Arslan

*EN | TR

Onur Arslan is a PhD candidate at UC Davis, in the anthropology department. He graduated from Istanbul University with a Bachelor of Arts in Political Science and International Relations in 2012. He received his MA degree in Philosophy and Social Thought program at Istanbul Bilgi University. He is interested in exploring the ways in which technoscientific practices and arrangements shape power relations. He currently writes on counter-terrorism, digital forensics, evidence-making, and preparedness.

Istanbulab Footprints…

  • He contributed to the special issue of the journal of Toplum ve Bilim on science and technology studies with an article “Science of Uncertainty: Expected Istanbul Earthquake and Epistemic Communities.” 
  • He conducted an interview with anthropologist, Marilyn Strathern for IstanbuLab website blog. 
  • He wrote an article for IstanbuLab blog, titled “Can Fault Lines Speak?” (Fay Hatları Konuşabilir mi? Büyük İstanbul Depreminin Topluma Havale Ettikleri)

Onur Arslan, Kaliforniya Üniversitesi, Davis, kültürel antropoloji bölümünde doktora yapmaktadır. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Yüksek lisans derecesini Bilgi Üniversitesi, Felsefe ve Toplumsal Düşünce programında aldı. Araştırmalarında teknobilimsel yapıların ve pratiklerin iktidar ilişkilerini nasıl şekillendirdiğine odaklanıyor. Şu anda doktora projesinin bir parçası olarak terörle mücadele, adli bilişim ve delil-yapım pratikleri üzerine araştırmalar yapıyor. 

IstanbuLab Ayak izleri…

  • İstanbuLab’in Toplum ve Bilim dergisi için hazırladığı Bilim ve Teknoloji Çalışmaları özel sayısına Belirsizliğin Bilimi: Beklenen İstanbul Depremi ve Uzmanlar Antropolojisi makalesiyle katkıda bulunmuştur. 
  • İstanbuLab websitesinin bloğu için antropolog Marilyn Strathern ile röportaj gerçekleştirmiştir. 
  • İstanbuLab websitesinin bloğu için Fay Hatları Konuşabilir mi? Büyük İstanbul Depreminin Topluma Havale Ettikleri başlıklı makaleyi kaleme almıştır.